مجموعه فعالیتهای بخش نگهداری

جداسازي، شناسايي و نگهداري ميكروارگانيسم ها و در نهايت ذخيره سازي آنها در بانك هاي ميكروبي به عنوان گامي مؤثر در حفظ تنوع ميكروبي شناخته مي شود. علاوه بر حفظ و نگهداري تنوع زيستي، نگهداري بلند مدت ميكروارگانيسم ها در توسعه فرآيندهاي صنعتي و تأمين سويه هاي رفرنس جهت سنجش هاي بيولوژيك و انتشار مقالات علمي و ارائه تاكسون هاي جديد در مطالعات تاكسونوميك مؤثر است.

آزمایشگاه کنترل کیفیت و تأمین سویه بانک میکروارگانیسم ها با به کارگیری روش هاي ايمن، مؤثر و بلند مدت در نگهداري طیف وسیعی از ميكروارگانيسم ها فعالیت دارد. روش­ هاي نگهداری استاندارد و شناخته شده Cryopreservation و Freeze-Drying (Lyophilization) در كنار سيستم هاي صحيح بانكينگ و رژيم هاي مؤثر كنترل كيفي، که در تمامي كلكسيون­ هاي معتبر ميكروبي در جهان مانند DSMZ و ATCC رایج است، ذخيره­ سازي ايمن و مطمئن ميكروارگانيسم­ ها را در این بانک میکروبی ضمانت مي­ كند.

هم اکنون کلکسیون های میکروبی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با وجود 5382 میکروارگانیسم متنوع ارزشمند اعم از آرکی، باکتری، سیانوباکتر، کپک، مخمر، دیاتومه و جلبک در خدمت مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، صنعتی و درمانی در سطح ملی و بین المللی است.

مجموعه خدمات آزمایشگاه کنترل کیفیت و تأمین سویه:

1- سپرده گذاری سویه های ارزشمند

سپرده گذاری ایمن (Safe deposit)

ارائه یک سرویس ویژه از نگهداری بلند مدت میکروارگانیسم هایی که توزیع آن ها تحت اختیار شخص سپرده گذار محدود شده است. میکروارگانیسم ها جهت Safe deposit در بانک میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران نگهداری شده و جز اموال سپرده گذار باقی می مانند.

سپرده گذاری عمومی (Public deposit)

نگهداری بلند مدت نمونه های سپرده شده با روش های استاندارد در بانک میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، که در این نوع سپرده گذاری، در قبال نگهداری رایگان سویه، ارائه سویه در کاتالوگ رسمی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران یا هر گونه لیست قابل دسترس عمومی بلامانع است.

2- ارائه سویه های موجود در کلکسیون های میکروبی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران به صورت کشت فعال و آمپول لیوفیلیزه

3- احیا و فعال سازی آمپول لیوفیلیزه ارسالی و ارائه کشت فعال

4- تهیه آمپول لیوفیلیزه از نمونه ارسالی

5- لیوفیلیزاسیون (خشک کردن) انواع مواد بیولوژیک (زيتوده ميكربي)

6- صدور گواهی ثبت برای نمونه های سپرده شده و ارائه شماره دسترسی اختصاصی معتبر برای هر سویه